Üdvözlünk, kedves látogató!
Örökségünk Lépteinkben!
A Járom Kulturális Egyesület Alapszabálya
Novák Ádám
elnök
Megvalósult programsorozataink
K-Olimpia 2018
2018 őszén nagy feladatra vállalkoztunk. A Járom Kulturális Egyesület és a DE HKSZK Egyetemi Kollégiumi Igazgatóság közös szervezésében a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával a Debreceni Egyetem kollégiumai közötti vetélkedőt szerveztünk. A K-Olimpia rendezvénysorozat során az összes kollégiumból verbuválódott egy-egy hallgatói csapat és mérettette meg magát.
Irodalom ITT és MOST
2018-ban az Új Európa Alapítvány támogatásával részt veszünk a KÖSZ programban. A Szent József Gimnázium és Szakközépiskola diákjai számára felkészítő, érzékenyítő foglalkozásokat tartunk, hogy a gyermekirodalom segítségével közelebb tudjanak kerülni a gyerekekhez, betegekhez, idősekhez. A program középpontjában magyar irodalom nemzeti és kulturális alapon összekötő ereje állt, mellyel három generáció élményvilágát szeretnénk közelebb hozni egymáshoz. A középiskolai diákokkal magyar szakos és aktív költők segítségével igyekeztünk megszerettetni a kortárs irodalmat, megismertetni őket a magas színvonalú kortárs mesékkel. Ezt követően a középiskolások az egyetemistákkal közös projekt keretében mutatkoztunk be egy idősek otthonában saját kortárs irodalmi válogatásukkal, majd beteg, illetve óvodás gyermekeknek olvastunk fel. Örölünk hogy számos diáknak sikerült az Iskolai Közösségi Szolgálatban kötelezően eltöltött órákat kortárs irodalommal való foglalkozással megtöltenünk.
Beszámoló a Szent Erzsébet Otthon tett látogatásunkról...
A kiállításmegnyitóval zártuk a programot....
Tudj meg többet a történelemről!
A 2017/2018-as tanévben a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával több rendezvényt szerveztünk és valósítottunk meg, amely a régió és a város történetét hírdette. Előadásainkban az Egyetem és a Város kapcsolatáról tudhattak meg többet az érdeklődő diákok Szent József Gimnázium és Szakközépiskolában, a Debreceni Egyetemen a történeti források értelmezéséhez kerülhettek közelebb a hallgatók, a 88. könyvhéten pedig régiótörténeti kötekeket mutattunk be a városközpontban.
A Méliusz Juhász Péter Könyvtár közreműködésével a Járom Kulturális Egyesület lehetőséget kapott, hogy a 88. Ünnepi Könyvhét keretén belül Debrecenben, 2017. június 11-én a Csapó utcai sétálóövezet színpadán bemutathassa az Egyesület gondozásában megjelent régiótörténeti köteteket.
A Hatvani István Szakkollégiummal együttműködve Lányi Andrást és Balogh Pétert hívtuk meg "A fenntarthatóság kérdései. Megújuló energiaforrások és környezettudatosság" c. kurzus keretében a Debreceni Egyetemre.
Részletek...
2018 januárjában egy szerdai délután a Szent József Gimnázium Dísztermének széksorai szépen lassan kezdtek megtelni, hiszen 17:00-tól Kerepeszki Róbert, a DE Történelmi Intézetének tanszékvezető docense készült előadást tartani „Debrecen társadalma és az egyetem a két háború között”.
Részletek…
Alkoss közösséget! Talentum Café
A 2017/2018-as tanévben az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával előadásokat, beszélgetéseket, foglalkozásokat, kulturtörténeti várossétákat és kirándulást valósítottunk meg. Rendezvényeinken több mint száz fiatal vett részt, és ismerkedett meg partnereinkkel.
Egyesületünk és a Hatvani István Szakkollégium közös meghívását elfogadta Kiss Gábor Ferenc az SZTE Juhász Gyula Pedagógia Karának főiskolai docense, és az első világháború utolsó két évének eseményei kapcsán beszélt a világháború kimenetelének okairól.
Részletek...
Egyesületünk és a Hatvani István Szakkollégium Filozófia- és Humántudományi szakcsoportja közös szervezésben bonyolított le beszélgetést az Önkéntesség, a Civil szféra tevékenysége, kihívásai, lehetőségei témájában.
Részletek....
Az 1848-49-es szabadságharc 170. évfordulójának alkalmából Dr. habil. Hansági Ágnes irodalomtudóst (KGRE) hívtuk meg a Debreceni Egyetemre, hogy „Médiakonfiguráció és/vagy poétika? – A novella műfaji kibontakozása az 1850-es években” című előadását megtartsa.
Részletek...
Április 11-én A Történelmi Intézettel és a Hatvani István Szakkollégiummal közösen hívtuk meg Prof. Dr. Gyáni Gábor akadémikust, hogy Változatok városra: Budapest és a mezővárosok c. tudományos ismeretterjesztő előadását megtartsa.
Részletek...
A programsorozat zárásaként hallgatói kirándulást szerveztünk Nagyváradra, melynek keretében többek között a nagyváradi várat és a Nagyboldogasszony Székesegyházat látogattuk meg.
Részletek…
Kulturzsongás Debrecenben
A 2016/2017-es tanévben a Szent József Gimnázium és Szakközépiskola kollégiumi lakói számára kéthetente jelentkező délutáni foglalkozásokból álló programsorozattal jelentkeztünk. A programot a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta. Fő célunk, hogy a kollégisták ismereteit bővítsük, és csapatépítő foglalkozások keretében lüktető közösséget hozzunk létre.
Egy sötét folt az Észak-Alföld történetében: Gulág
A 2016/2017-es tanév első félévében a Gulág Emlékbizottság támogatásával valósítottuk meg ismeretterjesztő programsorozatunkat középiskolás diákok számára. A projektbe öt középiskola diákjai kapcsolódtak be, közel kétszáz résztvevőnek bővítettük ismereteit a szovjet kényszermunkatáborokról, a málenkij robotról, a magyarországi kényszer-kitelepítésekről és az ’56-os forradalmat követő megtorlásról.
Részletek…
Együttműködéseink
DE Hatvani István Szakkollégium
A Debreceni Egyetem Hatvani István Szakkollégiuma a tehetséges, és többre vágyó egyetemi hallgatóknak biztosít lehetőséget látokörük szélesítésére, kapcsolatok építésére. Ezekkel a célokkal a Járom Kulturális Egyesület is egyetért, így hamar egymásra talált a két közösség. Együttműködésünk a 2016-os évben kezdődött el és újabb programok kerülnek megvalósításra.
Részletek…
Rock&Read, avagy a Fiatal Írók Szövetsége Debrecenben útjára indított kritikus beszélgetései irodalmárokkal, nyelvészekkel és történészekkel. Van szerencsénk részt venni a szervezésben.
Részletek…
Jókai-sétát szervezett 2018-ban a Fiatal Írók Szövetsége Debrecenben, melyet mi is támogattunk.
Tompa Andrea íróval, színikritikussal, A hóhér háza (2010), a Fejtől s lábtól - Kettő orvos Erdélyben (2013) és az Omerta - Hallgatások könyve (2017) című nagy sikerű regények szerzőjével Egyesületünk tagja, Uri Dénes Mihály irodalomkritikus beszélgetett.